Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości

Czy firma może wystąpić o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości pomimo, że gmina nie podjęła uchwały w tym zakresie?

Pytanie:

Chciałbym wystąpić do gminy z wnioskiem o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości. Jesteśmy dużą firmą, która ma olbrzymie magazyny. Podatek od nieruchomości to dla nas duże obciążenie. Jednak nasza gmina nie podjęła w tym obszarze stosownej uchwały na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej. Czy mimo to mogę z takim wnioskiem wystąpić?

Odpowiedź:

Uchwała rady gminy podjęta na podstawie tarczy antykryzysowej nie stanowi jedynej podstawy prawnej do odroczenia terminu płatności podatku. W przypadku braku takiej uchwały przedsiębiorca może wnioskować o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości (jak również o udzielenie innych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, w tym m. in. o rozłożenie podatku na raty lub umorzenie zaległości podatkowej) na zasadach ogólnych przewidzianych w przepisach Ordynacji podatkowej.

Przepisy Ordynacji podatkowej

Ordynacja podatkowa przewiduje dwa kryteria udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych:

1 – istnienie ważnego interesu podatnika – tj. m. in. sytuacji, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków, podatnik nie jest w stanie uregulować w terminie swoich zobowiązań podatkowych. Może to być w szczególności utrata możliwości zarobkowania, czy utrata płynności finansowej związana z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa;

2 – istnienie ważnego interesu publicznego – tj. m. in. sytuacji, gdy terminowa zapłata zobowiązania podatkowego przez przedsiębiorcę spowoduje konieczność zwolnienia przez niego pracowników i sięgania przez tych zwolnionych pracowników do środków pomocy państwa (zasiłki dla bezrobotnych, pomoc społeczna).

Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej powinien zostać złożony do właściwego w sprawach podatku od nieruchomości wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta przed upływem terminu płatności tego podatku.

Co jednak istotne, decyzja o odroczeniu ww. terminu jest uznaniowa. Organ może, lecz nie musi zgodzić się na odroczenie. Dlatego też dla uzyskania pozytywnej decyzji w tym zakresie szczególnie istotne jest wykazanie oraz należyte uzasadnienie przez podatnika spełnienia ww. przesłanek warunkujących udzielenie ulgi.

Artykuł ukazała się na firma.rp.pl

Czytaj także: Jak zachować płynność finansową – wskazówki dla przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa