Ważność umowy zawartej z „fałszywym” organem osoby prawnej po 1 marca 2019 r.
2019-02-08
Z dniem 1 marca 2019 r., na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (tzw. pakiet MŚP) doszło do zmiany art. 39 kodeksu cywilnego, regulującego skutki zawarcia umowy przez tzw. fałszywy organ, tj. przez osobę, która zawarła umowę w imieniu osoby prawnej jako jej organ, pomimo, że takim organem nie była lub bądź przekroczyła przyznany jej zakres umocowania.
Od 1 marca 2019 r. możliwe jest potwierdzenie przez osobę prawną ważności umowy zawartej przez występujący w jej imieniu tzw. fałszywy organ.
Jednostronna czynność prawna dokonana przez rzekomy organ spółki jest nieważna. Jeżeli jednak osoba, której zostało złożone oświadczenie woli w imieniu spółki, wyraziła zgodę na działanie bez umocowania, to stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania (tzn. ważność czynności prawnej będzie zależeć od potwierdzenia jej przez spółkę). Znowelizowany art. 39 k.c. wprowadza w §3 obowiązek zwrotu przez fałszywy organ tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy oraz naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu. Zaproponowane rozwiązanie wzoruje się wprost na regulacji art. 103 k.c. dotyczącej odpowiedzialność fałszywego pełnomocnika. W związku z powyższym, opierając się na poglądach doktryny wypracowanych na gruncie art. 103 k.c., należy uznać, że przewidziana w art. 39 k.c. odpowiedzialność fałszywego organu ma charakter obiektywny i nie zależy ani od stanu jego wiedzy, ani od motywacji. Fałszywy organ będzie zatem ponosić odpowiedzialność na podstawie art. 39 k.c. nawet, jeśli nie wiedział i przy dołożeniu należytej staranności nie mógł wiedzieć, że działa bez właściwego umocowania. W szczególności poszkodowany kontrahent nie musi wykazywać, że działanie fałszywego organu było zawinione. Zgodnie z przepisami przejściowymi, znowelizowany art. 39 k.c. stosuje się również do czynności prawnych fałszywego organu dokonanych w imieniu spółki przed dniem 1 marca 2019 r., jeżeli nie były one przedmiotem prawomocnie zakończonych przed 1 marca 2019 r. postępowań sądowych w sprawach cywilnych.
Artykuł ukazał się w internetowym serwisie dziennika „Rzeczpospolita” w dniu 08-03-2019r.