Kolejna fuzja kancelarii prawnych w Warszawie. Andersen i FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz łączą siły

Zespoły prawne Andersen w Warszawie oraz FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz łączą się i będą kontynuować działalność jako Andersen Tax & Legal Matyka i Wspólnicy sp.k. Tym samym FKA, kancelaria o ugruntowanej pozycji na rynku polskim, stanie się częścią międzynarodowej organizacji – Andersen Global.

Prawnicy Andersen i FKA już w przeszłości z powodzeniem współpracowali razem.  Połączenie zespołów to kolejny ważny krok w procesie budowania światowej praktyki prawnej Andersen.  Andersen Global to obecnie organizacja skupiająca ponad cztery tysiące prawników w 160 krajach świata.  W wyniku dołączenia zespołu FKA, w warszawskim biurze będzie pracowało ponad 80 osób, zaś Andersen w Polsce będzie liczył już ponad 130 osób w biurach w Warszawie, Katowicach i Toruniu.

Rozwój praktyki prawnej jest celem strategicznym Andersena na świecie. Wszyscy partnerzy FKA i Andersen czują się odpowiedzialni za zbudowanie przez Andersena jednej z najlepszych kancelarii w Polsce, będącej pożądanym miejscem pracy dla następnych pokoleń utalentowanych prawników.  Kancelarii, w której będą się oni mogli rozwijać i zostać partnerami w nowoczesnej i globalnej firmie świadczącej najwyższej jakości usługi prawne i podatkowe. Konsolidacja rynku usług prawniczych, zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest widocznym i nieodwracalnym procesem, gdyż to właśnie dużych, działających globalnie i znanych z wysokiej jakości usług kancelarii poszukują Klienci prowadzący międzynarodowy biznes.” mówi Marcin Matyka, Partner Zarządzający Andersen w Polsce. „Jesteśmy głęboko przekonani, że jest to najlepsza szansa biznesowa dla nas i naszych pracowników, aby dołączyć do dynamicznie rozwijającej się firmy o globalnym zasięgu, jaką jest Andersen. Widzimy wiele synergii.” dodaje Tadeusz Komosa, Wspólnik FKA. Aleksandra Kalinowska, będąca jednym z założycieli Andersen w Polsce, partner w dziale doradztwa podatkowego dodaje: „Bardzo się cieszę z dołączenia do nas grupy świetnych prawników i głęboko wierzę, że posiadanie silnego zespołu prawnego to gwarancja, że nasi Klienci znajdą w Andersen rozwiązanie swoich wszystkich problemów podatkowych, prawnych i biznesowych, które w nowoczesnym świecie często się przenikają i muszą być rozwiązywane łącznie.” „Jesteśmy przekonani, że dzięki poszerzeniu wachlarza specjalizacji i dołączeniu do firmy wybitnych prawników już niedługo będą Państwo mogli sami przekonać się o pozytywnych skutkach zmian, które zaszły w Kancelarii.” wskazuje Katarzyna Komulainen, partner i adwokat w biurze Andersena w Warszawie.

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych i specjalistów z zakresu finansów i księgowości, oferujących pełen zakres usług doradztwa prawnego i podatkowego oraz outsourcing księgowy i doradztwo biznesowe.  FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz to grupa renomowanych prawników specjalizujących się w rozwiązywaniu sporów, bankowości, produktach finansowych i regulowanych, fuzjach i przejęciach krajowych i międzynarodowych, restrukturyzacjach oraz prawie konkurencji i konsumentów. Jednym z głównych atutów obydwu kancelarii są doświadczeni prawnicy, którzy swoje praktyczne umiejętności zdobywali przez lata, doradzając przy dużych i skomplikowanych transakcjach polskich i międzynarodowych. Dzięki fuzji powstanie zespół prawny o szerokich kompetencjach, który będzie dalej się rozwijał, aby zaspokoić jeszcze więcej oczekiwań prawnych obecnych i przyszłych klientów. Do grona dotychczasowych partnerów Andersen w Warszawie, tj.: Katarzyny Komulainen, Aleksandry Kalinowskiej, Moniki Poteraj, Marcina Matyki, Jarosława Kołkowskiego, Rafała Ciołka, Rafała Gorczycy, Leszka Rydzewskiego i Arkadiusza Żurawickiego dołączą Marek Furtek, Tadeusz Komosa oraz Mariusz Aleksandrowicz.

Formalnie połączenie obu kancelarii nastąpi od 1 stycznia  2023 roku.  Siedzibą nowej kancelarii będzie dotychczasowe biuro Andersena w biurowcu Plac Unii przy ul. Puławskiej 2 w Warszawie.

Andersen Global – wiodąca organizacja doradcza na świecie – skupia obecnie prawie 13.000 specjalistów na całym świecie i jest obecna w ponad 390 lokalizacjach za pośrednictwem swoich firm członkowskich i firm współpracujących.

 

Krótka rozmowa z Marcinem Matyką, partnerem zarządzającym Andersen w Polsce oraz Tadeuszom Komosą, wspólnikiem FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz

 

Skąd pomysł na dołączenie FKA do Andersena?

MM: Dla Andersena to naturalne, że poszukujemy możliwości pozyskania grupy świetnych prawników oraz pracy dla Klientów innych niż obecnie obsługiwani przez nas. Światową misją Andersena jest przede wszystkim świadczenie najwyższego poziomu usług doradztwa prawnego i podatkowego pod tzw. „jednym dachem”. Jest wiele bardzo dobrych kancelarii w Polsce, ale nikomu lub prawie nikomu nie udaje się z sukcesem budować dużej i jednorodnej firmy prawno-podatkowej.  Andersen od początku stawiał na równoczesny i zrównoważony rozwój obu tych praktyk i dołączenie FKA jest doskonałym uzupełnieniem naszych zasobów prawnych.  Dziś, po niespełna 5 latach działalności w Polsce, wraz z koleżankami i kolegami z FKA, Andersen to będzie ponad 130 osobowa firma, w której zdecydowana większość osób to adwokaci, radcowie prawni, prawnicy i doradcy podatkowi uzupełnieni o specjalistów z zakresu finansów i księgowości. W przeciwieństwie jednak do firm z tzw. „Wielkiej Czwórki” Andersen nigdy nie będzie świadczył usług audytorskich, a outsourcing księgowy i doradztwo z obszaru finansów jest działalnością uzupełniającą wobec usług prawniczych i doradztwa podatkowego. Patrząc zaś na „tradycyjne” kancelarie prawne w Polsce posiadanie silnego zespołu podatkowe wraz ze wsparciem od ekspertów z zakresu finansów i księgowości już dziś stanowi ważny wyróżnik kancelarii Andersen.

TK: Dla FKA to z kolei świetna szansa na dołączenie do szybko rozwijającej się organizacji o zasięgu globalnym, która stawia na dalszy szybki rozwój działu prawnego. Dodatkowo takie połączenie tworzy doskonałe perspektywy dla młodego pokolenia naszych prawników, na ich dalszy rozwój w międzynarodowym środowisku, nowe ciekawe projekty, przy zachowaniu tego, w co zawsze w FKA mocno wierzyliśmy, czyli zachowaniu wysokich standardów świadczonej pracy. Najwyższa jakość usług, dbanie o rozwój nowej generacji prawników oraz wiara, że współpracując zespołowo można więcej to DNA zarówno FKA, jak i Andersena dlatego wierzę, że połączenie obu kancelarii to naturalny ruch dla obu stron.  W moim przekonaniu partnerzy FKA i Andersen wierzą w te same wartości stąd połączenie naszych doświadczeń, wiedzy i zasobów może dać tylko dobre rezultaty.

Co to połączenie daje obecnym Klientom Andersen i FKA?

TK: Obecni Klienci FKA znajdą w Andersenie nie tylko to co dotychczas powodowało, że chcieli współpracować z nami, czyli w szczególności bardzo wysoką jakość usług oraz wysokie standardy etyczne naszej pracy, ale poprzez połącznie z Andersen otworzą się dla nich nowe możliwości w zakresie ich obsługi w innych dziedzinach praktyki Andersena oraz w innych państwach, praktycznie na całym świecie. Z tego co wiem, Andersen Global skupia dziś ponad cztery tysiące prawników pracujących w ponad 160 krajach. To naprawdę daje duże możliwości pomocy prawnej naszym Klientom na świecie.  Jeśli dodać do tego doradców podatkowych i innych specjalistów to łącznie ponad 13 tys. osób świadczących najwyższej jakości usługi prawne i podatkowe. Te liczby robią wrażenie, a Andersen to nadal bardzo dynamicznie rozwijająca się organizacja. Pojawi się też dla Klientów okazja do korzystania z usług, których FKA nie świadczyła dotychczas w tak szerokim zakresie jak będzie to możliwe z Andersen, np. z zakresu doradztwa podatkowego dotyczącego cen transferowych, projektów partnerstwa prywatno-publicznego (PPP), postępowań karnych w sprawach gospodarczych, czy też spraw karnych-skarbowych.  To tylko wybrane obszary, które od razu przychodzą mi do głowy, a w praktyce takich obszarów jest wiele więcej.  Połącznie z Andersen da też Klientom FKA możliwość korzystania z usług oferowanych przez inne spółki z grupy Andersen w Polsce np. w zakresie outsourcingu usług księgowych czy też przeprowadzenia dla nich nie tylko podatkowego i prawnego procesu due diligence ale także finansowego.  Uważam, że to świetne wiadomości dla naszych Klientów.

  1. MM. Każdy na rynku w Warszawie wie, że FKA to grupa renomowanych prawników specjalizujących się w bankowości, M&A, postępowaniach sądowych i podatkowych, czy prawie konkurencji. To oczywiste, że po połączeniu zasoby Andersen ulegną wzmocnieniu w tym zakresie. Nie można jednak zapominać, że kancelaria to ludzie, a jakość prawników, wiedza i doświadczenie koleżanek i kolegów z FKA są najwyższej próby.  Wierzę zatem, choć przeczy to regułom matematyki, że w tym połączeniu działanie 1+1 da wynik o wiele wyższy niż 2!

Czy połączenie Andersen i FKA to już koniec rozwoju Andersen poprzez próbę konsolidacji rynku kancelarii prawnych w Warszawie?

MM: Zakładam, że to nie jest ostatnie słowo Andersen w Polsce w sprawie próby dołączenia innych kancelarii w najbliższym czasie. Nawet obecnie rozmawiamy na temat połączenia z kilkoma kancelariami prawnymi, jak i firmami doradztwa podatkowego.  Połączenie z FKA daje nam wiedzę i doświadczenie jak to robić w praktyce. Nie zamykamy się też na akwizycję w obszarze firm świadczących wysokiej jakości outsourcing usług księgowych poprzez jedną z firm Andersen w Polsce.

TK: Partnerzy FKA chętnie włączą się w taki proces oraz podzielą się swoimi doświadczeniami z potencjalnymi chętnymi do dołączenia do Andersen na temat tego jak taki proces przebiegał z naszej perspektywy.  To ciekawe i ekscytujące doświadczenie, tworzące nowe możliwości wspólnego rozwoju.

MM i TK: Nie zdradzając tajemnic wydaje nam się, że na kolejną rozmowę z Andersen na temat połączenia nie będzie trzeba długo czekać.  Wspólnie wierzymy, że Andersen nadal będzie się szybko rozwijał w sposób organiczny, tworząc świetne możliwości dla naszych obecnych pracowników ale też nigdy nie przegapi okazji na wzmocnienie się poprzez dołączenie kancelarii, firmy lub zespołu podzielające wizję i wartości Andersena.

Artykuły z tej kategorii