Maciej Gawroński laureatem nagrody im. Michała Serzyckiego

Dnia 28 stycznia 2021 Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wręczył nagrodę im. Michała Serzyckiego, która jest przyznawana za działania na rzecz ochrony danych osobowych.

W tym roku nagroda została wręczona podczas konferencji online „Realna ochrona danych osobowych w zdalnej rzeczywistości”, która była głównym punktem obchodów XV Dnia Ochrony Danych Osobowych.

Wśród trojga tegorocznych laureatów nagrody znalazł się mecenas Maciej Gawroński z kancelarii Gawroński & Partners, o którym Urząd napisał: radca prawny Maciej Gawroński, doświadczony prawnik, ekspert i bardzo dobry praktyk, który od wielu lat aktywnie wspiera ochronę danych osobowych. Jest autorytetem zajmującym się problematyką z zakresu przetwarzania danych osobowych w chmurze (cloud computing), cyberbezpieczeństwa, IT i własności intelektualnej, którego znaczenie doceniają krajowe i międzynarodowe rankingi prawnicze, wymieniając go wśród wiodących specjalistów prawa we wspomnianych dziedzinach. Uczestnicząc w licznych konferencjach i innych wydarzeniach związanych z ochroną danych osobowych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, dokłada swój nieoceniony głos do dyskusji na temat kierunków działań w tym zakresie. W wymiarze popularyzowania świadomości społecznej na temat ochrony danych osobowych warto również docenić jego aktywny udział w mediach społecznościowych z cennym głosem nt. zagadnień związanych z ochroną danych osobowych.

Maciej Gawroński jest także redaktorem książki „RODO Przewodnik ze wzorami”, o której Prezes UODO napisał Polecam nie tylko osobom, które ochroną danych zajęły się dopiero w związku z wejściem w życie RODO, ale też i specjalistom, gdyż książka wgłębia się w sporo istotnych tematów praktycznych. A także współautorem systemu do zarządzania ochroną danych osobowych Good Data Protection Standard.

Oprócz mec. Gawrońskiego Prezes UODO wyróżnił w tym roku także Barbarę Grądkowską, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu, wieloletniego koordynatora ogólnopolskiego programu edukacyjnego UODO „Twoje dane – Twoja sprawa” oraz Jen Persson, dyrektor brytyjskiej organizacji pozarządowej DefendDigitalMe, działającej na rzecz wolności obywatelskich.

Nagroda jest wyróżnieniem ustanowionym w 2018 roku przez poprzednią Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych dr Edytę Bielak-Jomaa. Przyznawana jest osobom i organizacjom z kraju i z zagranicy, docenionym za promowanie wartości ochrony danych osobowych i prawa do prywatności. To nagroda także dla tych, którzy swoimi dokonaniami podkreślają niezwykle istotną rolę edukacji społecznej w tym zakresie.

Prezes UODO honoruje nagrodą wybitne osobowości, których dorobek istotnie przyczynił się do podniesienia poziomu świadomości w zakresie ochrony danych. Wśród laureatów znaleźli się prof. Michał Seweryński, prof. Irena Lipowicz, dr hab. Grzegorz Sibiga, Sophie Kwasny, Paul de Hert.

https://uodo.gov.pl/pl/465/1863