NSA: zestaw promocyjny nie stanowi niedozwolonej optymalizacji podatkowej
2018-10-17
Przedsiębiorca oferując klientom promocyjne zestawy składające się z wielu produktów może odrębnie naliczyć VAT od każdej pozycji na paragonie (wyrok NSA z 02.10.2018 r. sygn. akt I FSK 1723/16). Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem fiskusa, że w takiej sytuacji podatnik powinien odprowadzić VAT według jednej stawki (najczęściej 23%) od całej ceny zestawu.
Sprawa sądowa wpisuje się w trwający od wielu lat spór o łączenie towarów objętych różnymi stawkami VAT. Dotyczy to zestawów oferowanych przez przedsiębiorców, w których jeden towar objęty jest stawką podstawową, a drugi preferencyjną stawką VAT (np. 8%). Przykładowo podatnik może prowadzić promocję, w ramach której sprzedaje piwo ze stawką 23% razem z ciastkiem ze stawką 8%. Wielokrotnie cenę produktu ze stawką podstawową obniżano w ramach zestawu, na czym tracił Skarb Państwa.
Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się, w jakich przypadkach manipulowanie cenami produktów w zestawach stanowi niedozwoloną optymalizację. Zdaniem Sądu ustalenie na paragonie bardzo niskiej ceny napoju (ze stawką 23%) i bardzo wysokiej ceny ciastka (ze stawką 8%) może być uznane za nadużycie prawa. Sąd nie zgodził się natomiast ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, według którego stawka podstawowa 23% powinna być odprowadzona od całej ceny zestawu.
Przychylając się do stanowiska Sądu należy podkreślić, że przedsiębiorca oferując towary w zestawie po promocyjnych cenach powinien obniżyć ich cenę proporcjonalnie dla każdego produktu, tak aby organ podatkowy nie uznał promocji za niedozwoloną manipulację stawkami VAT.