Koniec zwolnienia VAT przy sprzedaży internetowej dla części podatników

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA

Zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy o VAT (druk sejmowy 3499) od 1 września część podatników dokonująca sprzedaży internetowej swoich towarów utraci dotychczasowe prawo do zwolnienia podmiotowego w VAT ze względu na wielkość sprzedaży (do 200 tys. zł). Ustawodawca jak zawsze zaskakuje podatników – oznacza to, że zostaną oni zmuszeni do rozliczania VAT, składania w określonych terminach deklaracji VAT i plików JPK (dodatkowy obowiązek zapewnienia programu umożliwiającego generowanie plików JPK), w zamian za co uzyskają prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług opodatkowanych.

Prawo do zwolnienia utracą wszyscy podatnicy dokonujący – nawet incydentalnej – sprzedaży internetowej produktów wskazanych w ustawie, tj.:

preparatów kosmetycznych i toaletowych,
komputerów, urządzeń elektronicznych i optycznych,
elektrycznego i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego,
maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych.
Ponadto sprzedaż hurtowa i detaliczna części do pojazdów samochodowych i motocykli zostanie w całości wyłączona z podmiotowego zwolnienia z VAT, bez względu na sposób sprzedaży (internetowa lub stacjonarna).
Na obecną chwilę projekt nie zawiera niestety jakichkolwiek przepisów przejściowych, co oznacza, że podatnicy z dnia na dzień za dwa miesiące stracą prawo do zwolnienia z VAT. Ministerstwo Finansów uzasadnia konieczność zmian szeroką skalą nadużyć m. in. w branży sprzedaży części samochodowych, gdzie przy zbliżaniu się do progu wykluczającego zwolnienie z podatku VAT (200 tys. zł) sprzedaż przestaje być ewidencjonowana.
Z projektem można zapoznać się pod następującym adresem (Rządowe Centrum Legislacji):
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12308701

Wpis pochodzi z serwisu:
https://kancelariamadejczyk.biz