Garnitury bez loga firmy nie dają prawa do odliczenia VAT

Jak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31.10.2018 r. nr 0112-KDIL4.4012.411.2018.4.JK podatnik może odliczyć VAT od zakupu odzieży służbowej dla pracowników celem wykorzystania ich w czynnościach zawodowych pod warunkiem, że ubrania mają trwale naszyte w widocznym miejscu logo przedsiębiorcy.

Strój pracownika, który posiada charakterystyczne cechy (np. logo, kolor) może być narzędziem promocji przedsiębiorstwa i reklamy, co powoduje, że wydatki związane z nabyciem odzieży mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jedynie ubrania, które w widoczny sposób odnoszą się do firmy przedsiębiorcy pozwalają stwierdzić, że pracownicy ich nie wykorzystują w celach osobistych, co wykluczałoby odliczenie podatku VAT.
Wątpliwości rozwiane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczyły podatnika, który wyposażył pracowników w jednolite marynarki i koszulki polo, z których tylko na koszulkach polo było widoczne logo firmy. Zdaniem organu, jeżeli klienci nie są w stanie zobaczyć znaków firmowych, odzież nie spełnia celów promocyjnych i reklamowych. Co więcej, pracownicy mogliby wykorzystać otrzymane marynarki do celów osobistych. W takim przypadku nie jest spełniony warunek związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, co uniemożliwia odliczenie podatku VAT.
Wpis pochodzi z serwisu:
https://kancelariamadejczyk.biz