Urlop wychowawczy – rezygnacja a powrót do pracy

Urlop wychowawczy to szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego. Oto kilka zasad korzystania.

Pytanie:

Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na powrót do pracy po wcześniejszej rezygnacji z urlopu wychowawczego?

Odpowiedź:

Urlop wychowawczy jest zwolnieniem od obowiązku świadczenia pracy udzielanym pracownikom w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Stanowi on szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego. Przysługuje w wymiarze do 36 miesięcy zarówno kobietom, jak i mężczyznom. I jest udzielany na okres nie dłuższy niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończyło 6. rok życia.

Urlop wychowawczy – prawo do rezygnacji

Pracownik nie musi wykorzystać urlopu wychowawczego w wymiarze, na który tego urlopu mu udzielono. Przysługuje mu prawo do rezygnacji z dalszego korzystania z urlopu wychowawczego na zasadach określonych w art. 1863 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego za zgodą pracodawcy – w każdym czasie, a po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Oznacza to, że wniosek pracownika w sprawie rezygnacji z urlopu wychowawczego jest wiążący dla pracodawcy. Pracodawca musi wyrazić zgodę na powrót pracownika do pracy po zakończonym wcześniej, niż pracownik pierwotnie planował, urlopie wychowawczym. Nie musi natomiast wyrazić zgody na dzień powrotu do pracy, proponowanym przez pracownika we wniosku. Termin podjęcia pracy zależy od możliwości i woli pracodawcy, który jednak jest obowiązany dopuścić pracownika do pracy w ciągu 30 dni od zawiadomienia go przez pracownika o rezygnacji z urlopu wychowawczego.

Co ważne, pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

W sytuacji, w której pracownik nie rozpoczął jeszcze urlopu wychowawczego, wniosek o jego udzielenie może wycofać nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, poprzez złożenie pisemnego oświadczenia w tej sprawie (art. 186 § 7 kodeksu pracy).

Artykuł został opublikowany w serwisie firma.rp.pl