Jak szybko trzeba poinformować pracodawcę o zakażeniu?

Coraz więcej zakładów pracy boryka się ze skutkami pandemii koronawirusa. Nieobecność pracowników to problem dla zachowania ciągłości pracy. Trzeba dokonywać szybkiej reorganizacji, a ta zależy także od tego jak szybko pracownik powiadomi pracodawcę o zakażeniu.

Pytanie:

Ile czasu ma pracownik na poinformowanie pracodawcy o zakażeniu Covid-19?

Odpowiedź:

Zgodnie z przepisami ogólnymi, pracownik informuje pracodawcę niezwłocznie o nieobecności w pracy i jej przyczynach (rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy). Rozporządzenie określa, że informacja powinna dotrzeć do pracodawcy najpóźniej w terminie 2 dni

Druga podstawa prawna

Obowiązek poinformowania pracodawcy o zakażeniu Covid-19, w warunkach epidemii choroby zakaźnej ma jednak również inną podstawę prawną, jaką są obowiązki pracownika dotyczące przestrzegania przepisów i zasad BHP (art. 100 § 2 pkt 3 Kodeksu pracy), oraz dbania o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy). W związku z tym należy uznać, że pracownik powinien poinformować pracodawcę o zakażeniu jak najszybciej, niezwłocznie.

Umożliwi to pracodawcy podjęcie wdrożenie środków organizacyjnych zabezpieczających innych pracowników i ciągłość pracy w zakładzie pracy. Informacja powinna zostać przekazana za pomocą środków komunikowania się na odległość.

Odpowiedz ukazała się w serwisie firma.rp.pl