Zamówienia towaru niezbędnego do walki z pandemią bez procedur przetargowych

Gawroński & Partners

Jacek Liput, radca prawny, szef praktyki prawa zamówień publicznych skomentował zmiany w prawie zamówień publicznych, na które to wpłynęły nowe przepisy covidowe. Instytucje państwowe, administracja czy szpitale mogą już zamawiać towary lub usługi telefonicznie lub e-mailowo. Pod warunkiem że zakup jest związany z zapobieganiem lub zwalczaniem pandemii. 

W artykule 46c ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zawarto przesłankę wyłączenia przepisów o zamówieniach publicznych z zamówień udzielanych w związku z zapobieganiem lub zwalczaniem epidemii na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii.

Warto zauważyć, że podobne wyłączenie, ale stosowane tylko do Covid-19, wprowadza niedawno uchwalony na nowo art. 6a specustawy o Covid-19. Te rozwiązania mogą zostać z nami na dłużej. Trzeba pamiętać, że 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie całkiem nowe prawo zamówień publicznych. Może zatem być tak, że – o ile stan epidemii będzie utrzymany po tej dacie – wyłączenie będzie obowiązywać również w nowej ustawie.

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem na rp.pl: Zamówienia na maseczki od soboty bez procedur przetargowych