Czy można odmówić zagranicznej podróży służbowej?

Kwarantanna przy zagranicznych podróżach służbowych to ogromny kłopot. Prawnik wyjaśnia czy pracownik może odmówić podróży służbowej w sytuacji gdy czekają go dwie kwarantanny, za granicą i w kraju.

Pytanie:

Czy pracodawca może wydać polecenie odbycia zagranicznej podróży służbowej pracownikowi wiedząc, że pracownik będzie musiał odbyć kwarantannę w kraju docelowym, jak i po powrocie do Polski?

Odpowiedź:

Przy podejmowaniu przez pracodawcę decyzji odnośnie wydania polecenia podróży służbowej decydujące znaczenie powinny odgrywać obecnie obowiązujące zalecenia, komunikaty właściwych organów państwowych, w szczególności Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tym bardziej, że obowiązek kwarantanny powiązany jest z występującym w danym rejonie zagrożeniem zarażenia koronawirusem.

Podróż służbowa, kwarantanna czy odmowa wyjazdu?

Natomiast zgodnie z art. 210 § 1 Kodeksu pracy w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Zatem pracownik, którego pracodawca wysyła w delegację (wyjazd służbowy) w rejony zagrożone koronawirusem, może odmówić wykonania takiego polecenia ze względu na bezpośrednie zagrożenie swojego życia lub zdrowia oraz ryzyko rozprzestrzenienia choroby w kraju tzn. narażenie na niebezpieczeństwo innych osób.

Jeżeli pracownik zdecyduje się na wyjazd w regiony gdzie może być narażony na zarażenie koronawirusem, wówczas pracodawca powinien ocenić ryzyko związane z takim wyjazdem i zapewnić pracownikowi odpowiednie środki ograniczające ryzyka związane z możliwością zarażenia patogenem oraz podjąć działania, które zminimalizują potencjalne zagrożenie.

Odpowiedz ukazała się w serwisie firma.rp.pl