2019-10-10
Rodzice naszej czytelniczki zmarli. Nie spisali testamentu. Przez całe życie opiekowała się rodzicami, podczas gdy jej siostra wyjechała wiele lat temu, nie utrzymując kontaktu z rodziną. Ustnie, rodzice wielokrotnie wspominali o tym, iż cały ich dobytek należy się naszej czytelniczce. Czy prawa do spadku może zostać pozbawiona siostra, w takiej sytuacji?
Na pytanie opowiada Arkadiusz Zachara, radca prawny w Kancelarii Radcy Prawnego Arkadiusza Zachary w Brzesku.
,,Wydziedziczenia zstępnego może dokonać w testamencie spadkodawca, tak więc wydziedziczyć siostrę mogli jedynie w swoich testamentach jej rodzice (art. 1008 Kodeksu cywilnego). Innym ze sposobów pozbawienia spadkobiercy, w tym przypadku wskazanej w pytaniu siostry, zdolności do dziedziczenia po otwarciu spadku jest uznanie spadkobiercy ustawowego za niegodnego dziedziczenia (art. 928 Kodeksu cywilnego). Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.
Z właściwym żądaniem może wystąpić każdy, kto ma w tym interes, w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku (art. 929). Spadkodawca przez przebaczenie może jednak wyłączyć możliwość uznania spadkobiercy za niegodnego (art. 930 § 1).
Zaznaczam także, iż pewne elementy okoliczności nakreślonych w pytaniu wskazywałby na konieczność analizy sytuacji prawnej pod kątem sporządzenia testamentu ustnego. Jednakże analiza taka wymagałaby znacznego uzupełnienia okoliczności faktycznych poza nakreślone w pytaniu. ”
Odpowiedz ukazała się w dzienniku ,,Rzeczpospolita”